Pārlekt uz galveno saturu

LBTU Starpnozaru laboratorija

LBTU Starpnozaru laboratorija

2022. gada septembrī tika atklāta Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU) Meža un vides zinātņu fakultātes Starpnozaru zinātniskā laboratorija, kas ir vienīgā šāda tipa būve un pētniecības institūcija Latvijā.

Šī laboratorija kalpo kā zināšanu pārneses tilts starp zinātni, izglītību un industriju. Laboratorija vienlaikus ir ne vien vieta, kur īstenot pētniecību, bet arī izglītojošs centrs sabiedrībai – vieta, kur meža un saistītās nozares varēs sekmēt dialoga veidošanu ar sabiedrību. Savukārt studentiem tā ir iespēja studiju procesā izmantot mūsdienīgās tehnoloģijas un inovācijas, bet mācībspēkiem strādāt vidē, kas sekmē jaunu ideju veidošanos un pilnveido kompetences.

Laboratorijā tiek piedāvāta jauna iespēja apgūt koksnes izmantošanu būvniecībā vairāk nekā 300 interesentiem no būvindustrijas, kas varēs apgūt koksnes izmantošanas nianses Ekonomikas ministrijas pasūtījumā.

Jaunā ēka top kā paraugēka, lai tā būtu vislabākais stāsts par meža, koksnes un ar to saistīto resursu izmantošanu. Tās būvniecībā izmantoti mūsdienīgi, rūpnieciski izgatavoto konstruktīvie risinājumi, kas ir multiplicējami daudzos saimniecisko un rūpniecisko ēku projektos. Tāpat neiztrūkstoša ir mūsdienīgu tehnoloģiju klātbūtne ēkas uzturēšanas risinājumos.

Ēkas kopējā platība ir 740 m². Tā tika būvēta deviņus mēnešus un nodota ekspluatācija 2022. gada martā. Būvniecībā izmantoti 110m3 līmētu konstrukciju, 1900m2 rūpnieciski izgatavotu sienu un jumta koka rāmu paneļi, savukārt ēkas apdarē izmantoti 7,7 kilometri apdares dēļu. 

Starpnozaru zinātniskās laboratorijas būvniecība ir LBTU ieguldījums 2021. gada 23. aprīlī kopīgi ar Ekonomikas ministriju, valsts un nevalstisko organizāciju, valsts kapitālsabiedrību pārstāvju parakstītā sadarbības memoranda (par kopīgu rīcību koka būvmateriālu un būvizstrādājumu ar augstu pievienoto vērtību, ražošanas un izmantošanas būvniecībā vecināšanu) īstenošanā.

Starpnozaru zinātnisko laboratoriju vada Edvīns Grants.  

Būvobjekta izmaksas – 748 596,75 EUR. Līgums ar būvnieku – “ZAZA TIMBER Production SIA” (iepriekšējais nosaukums: IKTK)–  ir 701 800 EUR, t. sk. LLU līdzfinansējums ir 5%, valsts finansējums – 14,25%, ERAF finansējums – 80,75%.